Pe data de 11 ianuarie, ministrul Antreprenoriatului si Turismului, Constantin Daniel Cadariu a anuntat ca in luna ianuarie va fi inchisa schema de ajutor HORECA, existand bani alocati in buget, el precizand ca in luna decembrie s-a facut o prima plata, de aproximativ 46% din valoare, pentru fiecare beneficiar.
Ministrul Antreprenoriatului si Turismului a afirmat ca initial s-au alocat 2,5 mld. RON si au fost zece mii si ceva solicitari.
“8.300 de solicitari au fost eligibile, s-a incheiat contractarea si suma totala necesara a fost de 2,2 mld. RON, cu 300 mil. RON mai putin decat se estimase initial. S-a facut o prima plata, de aproximativ 46% din valoare, pentru fiecare beneficiar, numita pro-rata, si pentru ca in decembrie existau bani, 1 mld. RON, in conturile ministerului, s-au facut platile”, a precizat Constantin Daniel Cadariu. Totodata, ministrul a mai afirmat ca diferenta de 1,2 mld. RON a fost prinsa in bugetul pe anul acesta.
Ministrul a mai precizat ca va avea o discutie cu ministrul Mediului in privinta plajei din statiunea Mamaia, pentru a se gasi o solutie legala, in conditiile in care in prezent terenul nu este cadastrat.
Întrebări Frecvente
Când se vor finaliza plățile pentru schema HORECA?
Plățile finale sunt programate pentru luna ianuarie 2022, restul de 1,2 miliarde RON fiind prevăzuți în noul buget.
Câți beneficiari au fost declarați eligibili?
Dintr-un total de peste 10.000 de solicitări, 8.300 de dosare au fost aprobate pentru finanțare.
Ce sumă a fost plătită în prima tranșă?
În decembrie 2021, s-a efectuat o plată pro-rata de aproximativ 46% din valoarea totală a ajutorului pentru fiecare beneficiar.