Antreprenorul Radu Dumitrescu, fondatorul grupului de restaurante SHC, își va reuni toate afacerile sub umbrela unui holding denumit Randder Group, o decizie luată pentru optimizare fiscală și o gestiune mai facilă la nivel de grup. Conform celor mai recente date publicate de Ziarul Financiar, restaurantele din grup înregistrează afaceri de aproape 19,05 mil. EUR.
Prin intermediul Randder Group, fondatorul va controla toate entitățile juridice prin care operează în prezent. Până în acest moment, doar două companii – Freen SRL și Freen Restaurant SRL – au fost integrate în noua structură, însă procesul va fi finalizat până la sfârșitul anului 2026 pentru toate celelalte firme. Portofoliul grupului include opt restaurante: trei sub brandul Stadio, trei locații la înălțime (NOR, 18 Lounge și Cișmigiu Bistro la Etaj), precum și restaurantele Vacamuuu și Raionul de Pește.
Întrebări Frecvente
Ce este Randder Group?
Randder Group este noua structură de tip holding creată de antreprenorul Radu Dumitrescu pentru a reuni toate firmele din portofoliul său de restaurante, în scopul optimizării fiscale și al unei gestiuni eficientizate.
Ce restaurante sunt incluse în portofoliu?
Grupul include opt restaurante: trei locații Stadio, trei locații la înălțime (NOR, 18 Lounge și Cișmigiu Bistro la Etaj), precum și Vacamuuu și Raionul de Pește.
Când va fi finalizat procesul de reorganizare?
Până în prezent au fost integrate două companii, iar procesul de reunire a tuturor entităților juridice va fi finalizat până la sfârșitul anului 2026.