JW Marriott Bucharest Grand Hotel, unul dintre principalele hoteluri de cinci stele din capitală, a finalizat un proiect de modernizare în valoare de aproximativ 4 milioane de euro, marcând aniversarea a 25 de ani de la deschidere. Investiția face parte dintr-o strategie mai amplă a grupului Marriott International, care vizează o extindere semnificativă a prezenței sale pe piața din România până la finalul anului 2028.
Proiectul de renovare de la JW Marriott a acoperit o suprafață totală de circa 4.600 de metri pătrați și a durat trei luni. Lucrările au vizat zonele pentru conferințe și evenimente, spațiile adiacente de lobby, noul Vienna Lounge și galeria comercială The Grand Avenue. Cele 12 săli de conferințe ale hotelului au fost dotate cu tehnologie audiovizuală modernă, iar designul a fost actualizat cu panouri de marmură și soluții pentru a maximiza lumina naturală. Sălile Timișoara și Galați au fost echipate cu pereți mobili, permițând crearea unui spațiu unificat cu o capacitate de până la 140 de persoane. Vienna Lounge a fost reconfigurat ca un spațiu cu design de inspirație vieneză, care funcționează ca o cafenea de specialitate pe timpul zilei și se transformă într-un Champagne & Caviar Bar seara. Proiectarea lucrărilor a fost realizată de biroul de arhitectură Toner Architects din Istanbul. Ioan Maties, General Manager al hotelului, a declarat că obiectivul este consolidarea poziției unității ca referință pentru ospitalitatea de lux, gastronomie și evenimente în București. Hotelul, controlat de grupul austriac Strabag, a raportat pentru anul 2024 venituri de 191 milioane lei, echivalentul a aproximativ 37,58 mil. EUR, în creștere cu 9% față de anul anterior.
În paralel, grupul Marriott International și-a anunțat planurile de expansiune în România, care prevăd adăugarea a cinci proprietăți noi și peste 550 de camere până la sfârșitul anului 2028. Strategia include introducerea pe piața locală a două noi branduri: Residence Inn by Marriott, destinat șederilor prelungite, cu o primă unitate planificată în zona Cosmopolis din București, și Four Points by Sheraton, cu o deschidere anticipată în Cluj-Napoca. De asemenea, rețeaua Courtyard by Marriott, deja prezentă în București și Cluj-Napoca, se va extinde cu noi hoteluri în Timișoara, Sibiu și Călimănești-Căciulata. În prezent, operațiunile Marriott în România includ șase proprietăți cu peste 1.380 de camere, sub brandurile JW Marriott, Sheraton, Autograph Collection, Moxy Hotels și Courtyard by Marriott.