Evolutia sosirilor si innoptarilor in T1 din 2017

Sosirile inregistrate in structurile de primire turistica in luna martie 2017 au insumat 722,3 mii, in crestere cu 11,8% fata de cele din luna martie 2016. Dintre acestea, 75,8% au reprezentat sosirile turistilor romani si 24,2% au reprezentat sosirile turistilor straini.
In ceea ce priveste sosirile turistilor straini in structurile de primire turistica, cea mai mare pondere au detinut-o cei din Europa – 75,6% din total turisti straini, iar din acestia 83,9% au fost din tarile apartinand Uniunii Europene.
Innoptarile inregistrate in structurile de primire turistica in luna martie 2017 au insumat 1342,8 mii, in crestere cu 8,6% fata de cele din luna martie 2016. Dintre acestea,  75,3% au reprezentat innoptarile turistilor romani si 24,7% au fost turisti straini.
In ceea ce priveste innoptarile turistilor straini in structurile de primire turistica, cea mai mare pondere au detinut-o cei din Europa – 75,7% din total turisti straini, iar din acestia 83,6% au fost din tarile apartinand Uniunii Europene.
Durata medie a sederii in luna martie 2017 a fost de 1,8 zile la turistii romani si 1,9 zile la turistii straini. Indicele de utilizare neta a locurilor de cazare in luna martie 2017 a fost de 21,3 % pe total structuri de cazare turistica, in crestere cu 0,2% fata de luna martie 2016.
Indici mai mari de utilizare a locurilor de cazare in luna martie 2017 s-au inregistrat la hoteluri – 27,8%, hosteluri – 16,5%, pensiuni turistice – 14,9%, vile turistice – 14,3%, moteluri -12,9% si pensiuni agroturistice – 9,4%.
Sosirile vizitatorilor straini in Romania, inregistrate la punctele de frontiera, au fost in luna martie de 852 mii, in crestere cu 21,4% fata de luna martie 2016.
Majoritatea vizitatorilor straini provine din tari situate in Europa – 90,6%. Din totalul sosirilor vizitatorilor straini in Romania, 56,4% provin din statele Uniunii Europene.
Dintre statele Uniunii Europene cele mai multe sosiri s-au inregistrat din Bulgaria – 27,5%, Ungaria – 21,4%, Italia – 11,2%, Germania – 8%, Regatul Unit – 4,9% si Polonia – 4,7%.
Plecarile vizitatorilor romani in strainatate, inregistrate la punctele de frontiera, au fost in luna martie 2017 de 1370,2 mii, in crestere cu 22,5% comparativ cu luna martie 2016. Mijloacele de transport rutier au fost cele mai utilizate pentru plecarile in strainatate, reprezentand 67,8 % din numarul total de plecari.
Sosirile inregistrate in structurile de primire turistica in perioada ianuarie-martie 2017 au insumat 2060,3 mii, in crestere cu 10,9% fata de cele din primele trei luni din 2016. Dintre acestea, 78,4% au reprezentat sosirile turistilor romani si 21,6% au reprezentat sosirile turistilor straini.
In ceea ce priveste sosirile turistilor straini in structurile de primire turistica, cea mai mare pondere au detinut-o cei din Europa – 76,2% din total turisti straini, iar din acestia 82,3% au fost din tarile apartinand Uniunii Europene.
Innoptarile inregistrate in structurile de primire turistica in primele trei luni ale acestui an au insumat 3885,8 mii in crestere cu 7,1 % fata de cele din perioada ianuarie-martie 2016. Dintre acestea, 77,9% au reprezentat innoptarile turistilor romani si 22,1% au reprezentat innoptarile turistilor straini.
In ceea ce priveste innoptarile turistilor straini in structurile de primire turistica, cea mai mare pondere au detinut-o cei din Europa – 76,6% din total turisti straini, iar din acestia 80,4% au fost din tarile apartinand Uniunii Europene.
Durata medie a sederii in primul trimestru al acestui an a fost de 1,9 zile atat la turistii romani cat si la turistii straini. Indicele de utilizare neta a locurilor de cazare a fost de 21,4% pe total structuri de cazare turistica, in crestere cu 0,2% fata de aceeasi perioada din 2016.
Indici mai mari de utilizare a locurilor de cazare s-au inregistrat la hoteluri – 27,2%, vile turistice – 17,1%, pensiuni turistice – 15,8% si hosteluri – 15,5%.
Cele mai multe sosiri ale turistilor straini cazati in structurile de primire turistica cu functiuni de cazare au provenit din Germania – 49,2 mii, Italia – 48,2 mii, Israel – 44,2 mii, Regatul Unit – 29,5 mii, Franta – 29,4 mii.
Sosirile vizitatorilor straini in Romania, inregistrate la punctele de frontiera, au fost in perioada ianuarie – martie 2017 de 2191 mii, in crestere cu 22,1% fata de aceeasi perioada din 2016.
Majoritatea vizitatorilor straini provine din tari situate in Europa – 91,1%. Din totalul sosirilor vizitatorilor straini in Romania, 54,9% provin din statele Uniunii Europene. Dintre statele Uniunii Europene cele mai multe sosiri s-au inregistrat din Bulgaria – 28%, Ungaria – 21,6%, Italia – 10,8%, Germania – 7,6%, Franta – 4,8%, Polonia si Regatul Unit – cu cate 4,7%.
Plecarile vizitatorilor romani in strainatate, inregistrate la punctele de frontiera, au fost in perioada ianuarie – martie 2017 de 4084,6 mii, in crestere cu 25,1% comparativ cu aceeasi perioada din 2016. Mijloacele de transport rutier au fost cele mai utilizate pentru plecarile in strainatate, reprezentand 68,4% din numarul total de plecari.

Source: Institutul National de Statistica

Întrebări Frecvente

Care a fost creșterea sosirilor în T1 2017?

Sosirile în structurile de primire turistică au crescut cu 10,9% în primele trei luni ale anului 2017 față de aceeași perioadă din 2016.

Din ce țări au venit cei mai mulți turiști străini?

Cei mai mulți turiști străini cazați în unitățile de profil au provenit din Germania (49,2 mii), Italia (48,2 mii) și Israel (44,2 mii).

Care a fost durata medie a șederii în primul trimestru?

Durata medie a șederii în perioada ianuarie-martie 2017 a fost de 1,9 zile atât pentru turiștii români, cât și pentru cei străini.