Grupul polonez Zabka, proprietarul rețelei de magazine de proximitate Froo, își diversifică formatul pe piața din România prin lansarea primului său food truck în Piața George Enescu din București, activ până la 20 iulie. Această inițiativă coincide cu o expansiune accelerată a retailerului, care a raportat o rețea locală de 230 de magazine la finalul primului trimestru, în timp ce la nivel de grup vizează atingerea unui prag de circa 16.000 de unități până în 2028.
Lansarea noului format de food truck în contextul partidelor de fotbal de la Campionatul Mondial reprezintă o decizie strategică de testare a pieței de convenience, conform declarațiilor Martei Królikowska, Director de Marketing al Froo România. Dincolo de prezența temporară în Piața George Enescu, grupul polonez își consolidează amprenta teritorială. În primul trimestru, Zabka a deschis 32 de magazine în România, extinzându-se în Brașov și Craiova cu 10 unități și ajungând la o rețea națională de 230 de locații, după intrarea oficială pe piață în decembrie 2023.
La nivel global, rețeaua Zabka a ajuns la 12.750 de magazine la finele lunii martie, înregistrând o creștere anuală de 11,3%. Retailerul a atras un număr record de 2.742 de noi francizați în ultimele 12 luni și este în grafic pentru deschiderea a peste 1.300 de magazine în acest an. Planurile pe termen lung sunt ambițioase: grupul estimează operarea a circa 16.000 de unități până în 2028 pe cele două piețe și vede un potențial de extindere de 7.600 de noi magazine în România și 7.500 în Polonia.
Din punct de vedere financiar, grupul a raportat pentru primul trimestru vânzări de 1,74 mld. EUR, în creștere cu 12% față de perioada similară din 2025. Veniturile consolidate au urcat cu aproape 16%, depășind 1,54 mld. EUR. Divizia New Growth Engines (NGE), care reunește operațiunile digitale și businessul din România, a raportat un avans de 25,7%, până la 103,3 mil. EUR, reprezentând 11% din creșterea vânzărilor grupului. Deși EBITDA ajustat a crescut cu 13%, la 158,6 mil. EUR, Zabka a înregistrat o pierdere netă de 17,2 mil. EUR, în scădere totuși de la rezultatul negativ de 125 milioane de zloți raportat în primul trimestru din 2025. Listat pe bursa din Varșovia din 2024, grupul are o capitalizare de piață de 5,7 mld. EUR.
Întrebări Frecvente
Care este noua inițiativă Froo în România?
Grupul Zabka a lansat primul său food truck Froo în Piața George Enescu din București pentru a testa piața locală de convenience.
Câte magazine are Zabka în România?
La sfârșitul primului trimestru, rețeaua locală Zabka din România a atins 230 de magazine, după intrarea oficială pe piață în decembrie 2023.
Care sunt planurile de extindere pe termen lung ale Zabka?
Grupul își propune să opereze aproximativ 16.000 de magazine până în 2028, estimând un potențial de 7.600 de noi locații în România și 7.500 în Polonia.