Turismul din Republica Moldova a crescut cu 15,8% în S1

Numărul persoanelor cazate în structurile turistice din Republica Moldova a înregistrat o creștere de 15,8% în primele șase luni ale anului, ajungând la 257,3 mii de turiști, comparativ cu 222 de mii în perioada similară precedentă, conform datelor transmise de MOLDPRES și Ministerul Dezvoltării Economice și Digitalizării (MDED).

Creșterea a fost impulsionată în special de hoteluri și moteluri, care au raportat cu 23,9% mai mulți vizitatori, în timp ce pensiunile turistice și agroturistice au consemnat un avans de 10,9%. Turiștii străini au reprezentat 62% din total, cu 159,6 mii de persoane, cele mai mari fluxuri provenind din Ucraina și România, urmate de SUA, Italia, Germania, Turcia, Israel, Polonia și Regatul Unit. În total, au fost înregistrate 679,9 mii de înnoptări (+4,6%), pe fondul unei capacități extinse la 79 de mii de locuri (+1%) și al unui grad de utilizare de 28,4%. În urma transferului domeniului turismului către MDED la finele lunii mai, autoritățile vizează o creștere cu minimum 30% a numărului de turiști și derularea a cel puțin șase programe de consolidare pentru IMM-uri până în 2029.

Întrebări Frecvente

Cât a crescut turismul din Republica Moldova în primul semestru?

Numărul persoanelor cazate a crescut cu 15,8% în S1, ajungând la 257,3 mii de turiști, comparativ cu 222 mii în perioada similară precedentă.

Care au fost principalele țări de proveniență a turiștilor străini?

Cele mai mari fluxuri de turiști străini au provenit din Ucraina și România, urmate de SUA, Italia, Germania, Turcia, Israel, Polonia și Regatul Unit.

Ce obiective au autoritățile pentru turism până în 2029?

Ministerul Dezvoltării Economice și Digitalizării vizează o creștere cu minimum 30% a numărului de turiști și derularea a cel puțin șase programe de sprijin pentru IMM-uri.