Potrivit unui comunicat al Asociaţiei pentru Promovarea si Dezvoltarea Turismului, Prahova (APDT Prahova), in perioada Pastelului, statiunile turistice de pe Valea Prahovei au fost ocupate in proportie de 70%, anumite unitati fiind ocupate pana la capacitate maxima (90-100%), iar altele pe jumatate (50-60%). Campina si Breaza au fost ocupate in proportie de 90%.
APDT Prahova este un parteneriat public-privat, model de bune practici, cu functiuni de OMD, organizatie de management al destinatiei, inregistrata din 2008 la initiativa Asociatiei Naţionale a Agentiilor de Turism. Aceasta face parte dintr-un parteneriat public-privat alaturi de Consiliul Judetean, consilii locale, hoteluri, agentii de turism, Camera de comert si industrie, UPG.
Întrebări Frecvente
Care a fost gradul de ocupare pe Valea Prahovei de Paște?
Gradul mediu de ocupare în stațiunile de pe Valea Prahovei a fost de 70% în perioada Sărbătorilor Pascale.
Ce localități au avut cele mai mari procente de turiști?
Câmpina și Breaza au înregistrat cele mai mari rate de ocupare, ajungând la un nivel de 90%.
Cine a furnizat datele despre turismul din Prahova?
Datele au fost furnizate de Asociația pentru Promovarea și Dezvoltarea Turismului Prahova (APDT Prahova), un parteneriat public-privat de tip OMD.