Hagag renunță la achiziționarea hotelului Rex din Mamaia

Dezvoltatorul imobiliar cu capital israelian Hagag Development Europe, controlat de omul de afaceri Yitzhak Hagag, a decis să anuleze acordul semnat cu familia lui Carmen Palade, fosta soție a omului de afaceri Dan Adamescu, care viza achiziția celebrului hotel Rex din Mamaia, la un preț de 13,3 mil. EUR, și transformarea acestuia în apartamente.

Prețul agreat încă din 2022 de Hagag Development Europe și familia lui Carmen Palade era de 13,3 mil. EUR și urma să fie achitat în 6 tranșe, odată cu îndeplinirea anumitor condiții. Până la rezilierea contractului, fuseseră achitați 1,75 mil. EUR, bani care acum trebuie returnați către Hagag Development Europe.

Hotelul are o suprafață construită totală de aproximativ 14.000 mp, la care se adaugă două corpuri de 100 mp pentru depozitare, situat pe un teren cu o suprafață de aproximativ 7.000 mp și o parcare de 345 mp.

Întrebări Frecvente

De ce a fost anulată tranzacția pentru Hotel Rex?

Hagag Development Europe a decis să rezilieze contractul de 13,3 milioane EUR semnat în 2022, solicitând returnarea tranșelor achitate deja.

Ce sumă trebuie returnată către Hagag?

Până la momentul rezilierii, au fost achitate 1,75 milioane EUR, sumă care trebuie acum restituită dezvoltatorului de către vânzător.

Care erau planurile pentru fostul hotel din Mamaia?

Hagag intenționa să transforme suprafața construită de 14.000 mp a hotelului în unități locative de tip apartament.