Hotelul Rex din Mamaia, activ deținut de familia Carmen Palade prin societatea Rex Mamaia, este scos la licitație pentru a treia oară într-un dosar de executare silită, noul termen fiind stabilit pentru 5 martie 2026. Prețul de pornire a fost fixat la 10,2 mil. EUR, după ce procedurile anterioare au eșuat. Executarea are la bază un titlu executoriu dintr-un contract de împrumut încheiat în 2024 cu o companie a Lion Capital, garantat cu imobilul hotelier.
La prima licitație, din 18 decembrie 2025, prețul de pornire a variat conform surselor între 10 mil. EUR și 10,5 mil. EUR. Singurul ofertant a fost firma Rex Hotel 2025, înființată de antreprenorii Ștefan Bogdan Ciungara și Marius-Florin Pavel (proprietarii Swissôtel Poiana Brașov), Ionuț Nicolescu (Grand Development) și Alexandru Boghiu (fost director CBRE). Deși au oferit 10,5 mil. EUR, prețul nu a fost acceptat. Ulterior, la termenul din 18 februarie 2026, prețul a fost majorat în mod neobișnuit la 13,6 mil. EUR, licitația încheindu-se fără participanți. În prezent, pe lângă consorțiul menționat, de achiziție ar mai fi interesați Alexandru Bonea (Delta Studio) și Gheorghe Iaciu (Impact Developer & Contractor), acesta din urmă vizând un preț de aproximativ 7 mil. EUR.
Proprietatea scoasă la vânzare cuprinde clădirea hotelului cu o suprafață construită de circa 14.000 mp (102 camere), două clădiri de depozitare, un teren de aproximativ 7.000 mp și o parcare. Istoricul tranzacțiilor eșuate include un contract semnat în 2022 cu Hagag Development Europe pentru 13,3 mil. EUR, anulat în 2024 din cauza restricțiilor de urbanism pentru proiecte de apartamente. În 2018, George Becali a renunțat la o ofertă de 10 mil. EUR din cauza incertitudinilor juridice. Hotelul, inaugurat în 1936 de Regele Carol al II-lea și achiziționat în 2006 de Dan Adamescu pentru 10 mil. EUR, rămâne închis din 2011, în urma unui incendiu și a problemelor legale ale proprietarilor.
Întrebări Frecvente
Când are loc următoarea licitație pentru Hotelul Rex?
Cea de-a treia licitație este programată pentru data de 5 martie 2026, având un preț de pornire de 10,2 milioane EUR.
Cine sunt investitorii interesați de achiziția hotelului?
Printre cei interesați se numără consorțiul Rex Hotel 2025, Alexandru Bonea (Delta Studio) și Gheorghe Iaciu (Impact Developer & Contractor).
De ce este închis Hotelul Rex din anul 2011?
Hotelul a fost închis în urma unui incendiu și a problemelor juridice și financiare întâmpinate de proprietarii săi.